Lékaři FN Ostrava vrací lidem sluch pomocí kochleárního implantátu

Tým Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FNO vedený prof. MUDr. Pavlem Komínkem, PhD., MBA, provedl už více než 100 operací kochleárního implantátu. Poprvé v říjnu roku 2014, tehdy roční holčičce. Od té doby už lékaři navrátili sluch 39 dětem a 45 dospělým. Někteří z nich potřebovali implantáty na obě uši. U převážné většiny operovaných se sluch po operaci velmi výrazně zlepšil.

Péči neslyšícím pacientům před i po operaci poskytuje Centrum kochleárních implantací, které je součástí Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku FN Ostrava. Jeho vedoucím je přednosta této kliniky - profesor Komínek.

Rád bych připomněl, že jsme byli druhým pracovištěm v České republice, které provedlo implantaci u dítěte, a které se zabývá problematikou kochleární implantace a následné rehabilitace u dětí do 18 let věku. Operujeme děti, které se buď narodí s oboustrannou těžkou sluchovou vadou, způsobenou ztrátou vláskových buněk ve vnitřním uchu, anebo děti ohluchlé, například po meningitidě. A operujeme i dospělé, kterým se sluch zhoršil nemocí nebo věkem,“ uvedl prof. Komínek a zároveň přiblížil operační výkon, jehož smyslem je, aby člověk slyšel: „Do vnitřního ucha (hlemýždě) zavedeme svazek elektrod, který nahrazuje funkci vláskových buněk vnitřního ucha tím, že přímo vydává impulzy, které jsou pak dále vedeny sluchovým nervem do sluchových center v mozkové kůře.“

Kochlear1

Prof. Komínek ale zároveň upozornil, že operace je jen jedním z kroků na cestě k získání sluchu. Po zahojení operační rány začíná dlouhodobá spolupráce s logopedem a klinickým audio inženýrem. Oba společně se snaží nastavit implantát podle individuální potřeby pacienta. „Po operaci se s pacientem vidíme poprvé přibližně za 5 týdnů. Společně s klinickým inženýrem nasadíme venkovní část implantátu a napojíme ji k počítači. Technik pak podle reakcí nastavuje intenzitu procesoru,“ vysvětluje klinická logopedka FN Ostrava Mgr. et Mgr. Bc. Veronika Švédíková. Podle jejích zkušeností někteří pacienti zareagují na zvuk ihned, někteří novou situaci vstřebávají postupně a slyšet začínají za pomoci speciálních logopedických cvičení. Zpočátku jsou nutné konzultace každé dva týdny, postupně ale postačí jednou za rok. Nutná je ale podpora a spolupráce rodiny. A to platí i pro první implantované dítě, dnes 8letou Emilii. „My jsme se naprosto sžili s tím kochleárem, a jsme za něj moc rádi, protože dcera se úplně začlenila mezi zdravé děti,“ uvedla při poslední kontrole v logopedické ambulanci Veronika Poštulková, maminka Emilie.

Kochlear2

Ztráta sluchu se podle Světové zdravotnické organizace WHO stává stále větším problémem. Podle zjištění této organizace se téměř 50 procent lidí ve věku 12 až 35 let vystavuje nebezpečné hlasitosti z osobních audio zařízení. S prodlužující se dobou dožití se zvyšuje počet seniorů, kteří nedoslýchají, a jsou tak izolováni od společnosti. Odborníci na tento fakt upozorňují i v souvislosti se Světovým dnem sluchu, který připadá na 3. března.

Jak implantát funguje a jak jsou spokojeni sami pacienti? Podívejte se na video:

yt