06.10.2016

Jsme druzí v soutěži Inovační firma Moravskoslezského kraje

Fakultní nemocnice Ostrava ve spolupráci s komerčním partnerem E&H Services získala druhé místo v soutěži Inovační firma Moravskoslezského kraje v kategorii velké podniky za inovativní postup v oblasti léčby nitroočního melanomu pomocí ionizujícího záření. V České republice ročně touto chorobou onemocní přibližně 65 obyvatel. Stereotaktická radiochirurgie je konceptem s ověřenou účinností, která vychází z kombinace přesného zaměření nádoru s minimálním ozářením zdravých tkání. Pomocí zaměřovacího rentgenového záření a rigidní oční čočky s implantovanými kovovými markery je pak možno detekovat translační i rotační pohyby oka během zákroku. Vývoj byl hrazen z projektu Institucionální podpory č. 1 RVO-FNOs/2012 Návrh nových navigačních systémů pro stereotaktickou radiochirurgii a radioterapii. V letošním roce získala nemocnice ve spolupráci s komerčním partnerem E&H Services za tuto inovační metodu léčby rovněž US patent Methods and device for stereotactic radioeurgery (PTAS 503747159).