Fakultní nemocnice Ostrava zve do Stanu proti melanomu

V úterý 15. května si mohou návštěvníci Avion Shopping Parku nechat v čase od 10 do 18 hodin vyšetřit svá znaménka. Speciální mobilní vyšetřovací ambulance kožního oddělení Fakultní nemocnice Ostrava bude v tomto obchodním centru tentokrát umístěna poblíž kavárny Starbucks.

„Chceme oslovit především lidi, kteří by možná do běžné ambulance ani nepřišli, případně by dorazili později, což je v případě rizikových pigmentových projevů vždy nebezpečné," konstatovala MUDr. Yvetta Vantuchová, Ph.D., primářka kožního oddělení FNO, kterou těší, že se tato akce tradičně setkává s masivním zájmem veřejnosti. „Jsem přesvědčena, že podobné preventivní akce mají smysl. I díky nim v posledních letech pozorujeme, že jsou lidé obezřetnější a chodí na kontroly. Mnohé nádory kůže se nám tak podaří zachytit v úplných počátcích. V takových případech mají pacienti velkou šanci na vyléčení," řekla a dodala, že loni byl při vyšetřeních v mobilní ambulanci diagnostikován jeden melanom, deset atypických névů, osm bazaliomů a tři kožní karcinomy.

Zmíněná akce je již tradičně pořádána ve spolupráci s profesorem MUDr. Petrem Arenbergerem, DrSc.,MBA., a Dermatovenerologickou klinikou Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Fakultní nemocnice Ostrava se k celoevropské kampani dermatologů, jejímž cílem je upozornit na nebezpečí výskytu rakoviny kůže a apelovat na důslednou prevenci, připojuje už pojedenácté.