Fakultní nemocnice Ostrava má nový operační sál

Ostrava, 21.9.2018 – Splňuje všechny evropské standardy a je 17. plnohodnotně vybaveným sálem, který má nemocnice k dispozici.

Po půlroce stavebních prací je hotovo. Za plného provozu se podařilo prostory, kde býval počítačový tomograf, změnit v moderní operační sál. Využívat jej budou převážně lékaři z Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky. V provozu bude nepřetržitě. Jak pro plánované, tak i akutní neinfekční případy.

Ve Fakultní nemocnici Ostrava ročně provádějí na 16 Centrálních operačních sálech ročně v průměru 16 tisíc operačních výkonů u pacientů z 11 klinik a oddělení operačních oborů.

„Jejich využití je vysoké a tento stav vyžadoval rozšíření o další operační sály. Další moderně vybavený operační sál, umožní zkvalitnit péči o naše pacienty a také zlepšit pracovní podmínky pro zdravotnický personál“ řekl primář Centrálních operačních sálů FNO MUDr. Tomáš Posolda.

„V dnešní době je stále větší důraz kladený na složité mikrochirurgické operace. Tomuto trendu odpovídá i špičkové vybavení, včetně nového operačního mikroskopu a operačních mikroinstrumentárií. Vzhledem k náročnosti výkonů se nám jako ideální jeví blízkost mezioborové jednotky intenzivní péče“. Tak hodnotí dokončení nového sálu primář Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky FNO Martin Paciorek.

Manažerka operačních sálů PhDr. Dana Streitová vyzdvihla například  instalaci tzv.prokládací skříně na operační nástroje a pomůcky. „Je to absolutně nejčistší cesta, jak se operační týmy dostanou ke sterilním nástrojům. Ty se připraví v tak zvaném filtru a do skříně vloží jen v nejnutnějším obalu. Operační týmy je tak budou mít nepřetržitě k dispozici ve stále sterilním prostředí přímo na sále.

Operatéři budou mít k dispozici i 2 velkoplošné obrazovky, na kterých budu o pacientovi v průběhu výkonu všechny potřebné informace. Jedna je zabudovaná ve zdi  a jedna bude mobilní.

Dálkově řízená klimatizační jednotka pak bude sledovat nejen to, aby na sále byla stále stejná teplota, ale bude hlídat i vlhkost a tlak.

Nový operační sál vznikl systémem tzv. vestavby. To znamená, že je doslova složený z dokonale utěsněných a snadno omývatelných panelů. Udržení sterilního prostředí tak bude výrazně jednodušší.

Sál číslo 17, který splňuje všechny evropské standardy, stál i s vybavením 25 milionů korun.

• Click to enlarge 180921_hor_fno_sal-1.jpg
  • Click to enlarge 180921_hor_fno_sal-10.jpg