08.08.2014

Dětská kardiologie má nový ultrazvuk

Dětská kardiologie ve FNO pracuje s nejnovějším typem ultrazvukového přístroje

V červnu 2014 začali odborníci oddělení dětské a prenatální kardiologie Fakultní nemocnice Ostrava při vyšetřeních pracovat s nejvýkonnějším ultrazvukovým přístrojem typu GE Vivid E9, který disponuje unikátním softwarem zaměřeným na vyšetření dětí. Jde o v současnosti nejmodernější přístroj svého druhu, který je v kardiologii považován za nejvýkonnější a v dané podobě je výjimečný i v rámci republiky.

„Tento ultrazvuk s upgradovaným softwarem a sondami umožňuje velmi precizní vyšetření malých pacientů a kromě velmi přesných výsledků nabízí i možnost dalšího rozšiřování o nové modality," objasňuje MUDr. Tomáš Gruszka, primář oddělení dětské a prenatální kardiologie. Toto pracoviště poskytuje péči dětem s vrozenými a získanými onemocněními srdce a oběhové soustavy a specializuje se i na prenatální kardiologii, kdy jsou u nastávajících maminek prováděna odborná vyšetření srdce plodu nejčastěji mezi 19. a 21. týdnem těhotenství. „Potřebu pořídit nový ultrazvuk vyvolal i stále rostoucí počet vyšetření. Zatímco v roce 2011 jsme stávajícím přístrojem vyšetřili zhruba 3 500 dětí od narození do osmnácti let věku pacienta a provedli minimálně 1 500 prenatálních vyšetření, v loňském roce se tyto počty zvýšily na 5 tisíc vyšetření dětí a 2 tisíce vyšetření těhotných žen."

Jednou z nesporných výhod tohoto nového přístroje je už zmíněný unikátní software zaměřený na vyšetření dětských pacientů. „Echoakustické podmínky jsou velmi individuální, podíl vody v lidském těle je u každého člověka jiný a také se samozřejmě mění od novorozeneckého až po dospělý věk. Aby vyhodnocení výsledků ultrazvuku odpovídalo podmínkám konkrétního človíčka, musíme využívat co nejkvalitnější software," pokračuje MUDr. Gruszka. „Další podmínkou je, aby byl ultrazvuk, jimž jsou vyšetřovány děti, co nejbezpečnější, to znamená, aby do těla procházelo co nejméně energie. Odpovídá to maximální snaze neovlivnit při prenatálních vyšetřeních vyvíjející se plod jakýmkoliv negativním způsobem. Tato obezřetnost je nutná i přesto, že ultrazvuk je považován za bezpečnou metodu. Všechny zmíněné podmínky náš nový přístroj splňuje."

Nejčastějšími vrozenými vývojovými vadami dětí jsou vrozené srdeční vady. Zhruba třetina z nich bývá kritická a je nutné je léčit nebo včasně operovat, v některých případech dokonce co nejdříve po narození. Obrovskou skupinu pacientů oddělení dětské a prenatální kardiologie tvoří děti s jinými menšími problémy, jako jsou šelesty, bolesti na hrudi, stavy po zánětech a další. „Všechny významné srdeční vrozené vývojové vady se snažíme detekovat co nejdříve," uzavírá MUDr. Gruszka. „I díky tomuto kvalitnímu přístroji můžeme ve spolupráci s kolegy z porodnicko-gynekologické kliniky posunout hranici záchytu na období přelomu prvního a druhého trimestru, což nám dává mnohem širší pole působnosti."


×
PředchozíDalší
Načítání