01.11.2019

DEN UROLOGICKÉ PREVENCE je příležitost udělat něco pro sebe. Nepodceňujte prevenci a přijďte se nechat zdarma vyšetřit

V rámci DNE UROLOGICKÉ PREVENCE otevře Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) ve středu 6.listopadu dveře svých urologických ambulancí. Lidé se mohou bez objednání a doporučenek nechat zdarma odborně vyšetřit a předejít tak pozdějším zdravotním problémům.

DEN UROLOGICKÉ PREVENCE pořádáme ve spolupráci s FNO a Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra již počtvrté. Tato akce se koná rovněž v rámci podpory osvěty zdraví mužů – charitativní celosvětové akce MOVEMBER“, říká Ing. Pavel Novotný, předseda a zakladatel Nadačního fondu Pavla Novotného.

Název MOVEMBER vznikl jako složenina dvou anglických slov, knír (moustache) – vyjadřující typicky mužský znak – a listopad (November). Na první pohled je proto akce viditelná už na začátku listopadu, kdy se muži podporující zdravý životní styl a osvětu v oblasti mužských onemocnění oholí a do konce měsíce si nechají růst knírek.

Výskyt rakoviny prostaty v České republice stoupl z 6 900 v roce 2010 na 7 300 v roce 2016. „Zhoubné nádory urologických orgánů patří k vůbec nejčastějším. Jsou zákeřné i v tom, že ve svých počátečních stádiích nemusí působit vůbec žádné subjektivní obtíže. O to větší roli hrají preventivní vyšetření. Platí totiž, že čím dříve se zhoubný nádor diagnostikuje, tím větší má pacient šanci na vyléčení,“ uzavírá doc. MUDr. Jan Krhut, Ph.D., přednosta Urologické kliniky FNO.

Urologická klinika FNO přivítá všechny, jimž není jejich zdraví lhostejné, 6. listopadu v době od 8 do 14 hodin, v prostorách urologické ambulance na poliklinice FN Ostrava ve 4. patře. Každý pacient obdrží drobný dárek.

O jaká preventivní vyšetření půjde?

Muži:

• vyšetření prostaty od 50 let, v případě pozitivní rodinné anamnézy od 40 let
  • vyšetření varlat bez rozdílu věku
  • vyšetření ledvin a močového měchýře bez rozdílu věku

Ženy:

• vyšetření ledvin a močového měchýře bez rozdílu věku

Bližší informace naleznete na webových stránkách www.nfpavlanovotneho.cz, www.fno.cz nebo www.zpmvcr.cz. Leták ke stažení.