12.08.2020

COVID CENTRUM FNO vzniklo nově v areálu Fakultní nemocnice Ostrava

Na okraji areálu FN Ostrava bylo dnes oficiálně otevřeno tzv. COVID CENTRUM FNO, kde jsou na jednom místě soustředěna všechna odběrová místa, informační centrum a zakrátko přibude i laboratoř s kapacitou minimálně 1 000 testů denně. Zároveň se navýšila dosavadní kapacita odběrových míst ze současných 250 na 1 000 odebraných vzorků denně. Infocentrum poskytne zájemcům veškeré informace o prevenci, projevech nemoci a rady, jak při podezření postupovat. Seznámí je s chytrou karanténou nebo aplikací eRouška, které pomáhají k včasnému zachycení potenciálně nakažených osob.

„Celý systém jsme vybudovali tak, abychom byli co nejlépe připraveni, kdyby se epidemiologická situace v kraji výrazně zhoršila. Nic nedramatizujeme, ale ani nebagatelizujeme. Udělali jsme zkrátka taková opatření, aby lidé věděli, že se mají kam obrátit, kdyby bylo potřeba, nebáli se a zase mohli normálně žít,“ přiblížil hlavní důvody vzniku COVID CENTRA ředitel FN Ostrava MUDr. Jiří Havrlant, MHA.

Nyní je nemocniční laboratoř schopna vyhodnotit až 400 odběrů denně. Na konci září bude díky novým přístrojům připravena zpracovat minimálně 1 000 vzorků denně. Část odběrů je nyní vyšetřována ve spolupráci se Zdravotním ústavem v Ostravě. Důležité je, aby klienti znali výsledek testu co nejdříve.

„Oceňuji aktivitu a akčnost jednání FN Ostrava, kdy promptně zareagovali na danou situaci v Moravskoslezském kraji, navýšili odběrovou kapacitu odběrných míst a budují si vlastní autonomní laboratoř na testování Covid-19. Vybudování robustní páteřní sítě odběrných míst s dostatečnou kapacitou pro testování je jedním ze základních pilířů pro úspěšné zvládnutí boje proti nemoci Covid-19,“ řekl prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D., vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

IMG_5227

Vznik specializovaného centra vítá také hejtman Moravskoslezského kraje prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. „Pandemie koronaviru výrazně ovlivnila naše životy a také nám ukázala, že je nutné být na podobné situace připravení. Koronavirus ze světa nezmizí, takže nám nezbývá, než se naučit s ním úspěšně bojovat. Teď je míč na straně vědy a vývoji vakcíny. Věřím, že v novém COVID CENTRU brzy přibude i očkovací ambulance,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

Zahájení provozu COVID CENTRA FNO považuje za velkou pomoc z pohledu významné podpory prevence v boji s koronavirovou nákazou zejména, ale nejen pro obyvatele města Ostravy i náměstek primátora Statutárního měst Ostravy Ing. Zbyněk Pražák, Ph.D. „Značný přínos spatřuji také v posílení pocitu jistoty lidí, že zde naleznou v případě potřeby účinnou pomoc. Jsem rád, že tímto krokem současně ostravská fakultní nemocnice zdůraznila svoji nezastupitelnou roli v zabezpečování kvalitní zdravotní péče v tomto kraji a rád bych upřímně poděkoval všem, kteří se na otevření COVID CENTRA FNO jakkoliv podíleli,“ uvedl náměstek Zbyněk Pražák.

IMG_5308

Informace související s nemocí Covid-19 budou těm, kteří přijdou do Informačního centra, předávat nejen pracovníci FN Ostrava, ale také kolegové z Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě.  „Covid-19 je vysoce infekční nemoc. Prevence před nákazou je stejná jako u jiných virových respiračních onemocnění, například chřipky. To znamená především mytí rukou, vyhýbání se osobám s respiračními potížemi, omezení se koncentrovanému shromáždění osob. Prevence tedy spočívá zejména v osobní odpovědnosti každého jednotlivce,“ vysvětlila ředitelka krajské hygienické stanice MUDr. Pavla Svrčinová, Ph.D.

Zájemci o testování a informace mohou přijít do COVID CENTRA FNO denně (včetně sobot, nedělí a svátků) mezi 7:00 – 15:00 hodin. Samoplátci se mohou k odběru online zaregistrovat na webu FN Ostrava https://pomoc.fno.cz/193764. Vstup do areálu COVID CENTRA FNO v Ostravě-Porubě je z ulice K Myslivně.