29.01.2020

Colours of Sepsis - největší středoevropský kongres intenzivní medicíny probíhá tento týden v Ostravě

Clarion Congress Hotel Ostrava patří od 27. do 31. ledna domácím i světových odborníkům v  oblasti intenzivní medicíny. Už 22. ročník největší středoevropské akce tohoto druhu s názvem Colours of Sepsis po odborné stránce pořádá Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny spolu s Klinikou dětského lékařství Fakultní nemocnice Ostrava. Přihlásilo se na něj více než 1 500 zdravotníků z celé ČR, také ze Slovenska, a mezi přednášejícími jsou i přední evropské kapacity.

Letos dominuje řada témat. Ať už otázky léčby antibiotiky, závažnějších infekcí, nejjemnější speciality umělé plicní ventilace a vůbec péče o pacienty se selháním plic. Ale velký prostor byl věnován i tekutinové léčbě a také problematice život ohrožujícího krvácení a jeho řešení,“ přiblížil okruhy kongresu prof. MUDr. Pavel Ševčík, CSc., přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Ostrava.

clarion

Kongres je složený ze 4 samostatných sympozií. Těžká sepse, Sestry v intenzivní péči, Pediatrické sympozium a Den mladých intenzivistů. Mezi třemi sty přednášejícími byly i téměř čtyři desítky odborníků z pořádající Fakultní nemocnice Ostrava. Pozvání organizátorů přijalo i 14 profesorů z předních evropských klinik, kteří udávají směr v oboru intenzivní medicíny. Získat je, bylo podle garanta odborné části kongresu MUDr. Romana Kuly, CSc., z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Ostrava ale poměrně jednoduché. „Dokonce se mi daří i to, že můžu zadat téma a oni ho zpracují. Přitom jsou to opravdu světové osobnosti. To je obrovské štěstí. Ale asi je to i v tom, že kongres má v zahraničí velmi dobré jméno,“ vysvětlil doktor Kula.

{gallery}novinkytz/colours-of-sepsis{/gallery}

Samostatný blok přednášek a workshopů má v rámci Colours of Sepsis sesterská sekce. Letos se registrovalo více než 630 nelékařů. Obrovský zájem byl o přednášky, ale hlavně o praktické workshopy. Snažíme se přinášet věci z praxe, z našich zkušeností. Ukazuje se, že tyto praktické části jsou více preferované, než klasické prezentace a ústní sdělení,“ řekla spoluautorka programu kongresu PhDr. Renata Zoubková, Ph.D., vrchní sestra Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Ostrava.

Za zmínku jistě stojí, že zájem o účast na kongresu vysoce přerostl kapacitu Clarion Congresss Hotelu Ostrava.