13.11.2020

Část Kliniky léčebné rehabilitace FN Ostrava nově slouží i pacientům, kteří potřebují akutní péči

Klinika léčebné rehabilitace FN Ostrava má 25 lůžek, která jsou v době běžného nemocničního provozu neustále zaplněná. Plánovaných chirurgických či ortopedických výkonů, po kterých pacienti potřebují následnou intenzivní rehabilitaci, je ale momentálně výrazně méně. Vedení kliniky proto třetinu lůžek uvolnilo pro pacienty, kteří nejsou covid pozitivní, ale potřebují akutní nemocniční péči.

foto_rehabilitace_01

I my máme samozřejmě nemocný personál. Aktuálně je v pracovní neschopnosti deset procent ze stovky zdravotníků a i náš lékař šel posílit covidové stanice. Ale cítíme solidaritu s kolegy z oddělení, která jsou zaplněná a kde je ještě větší personální krize, než u nás. Nabídli jsme proto vedení nemocnice, že budeme přijímat i pacienty, jejichž stav zatím neumožňuje zahájení intenzivní rehabilitace. Aktuálně máme hospitalizované s kardiovaskulární problémy,“ přiblížila aktuální situaci na Klinice léčebné rehabilitace FN Ostrava primářka MUDr. Irina Chmelová, Ph.D., MBA.

Covid pozitivní pacienty klinika na lůžkové oddělení přijmout nemůže, protože to neumožňují stavební dispozice. Fyzioterapeuti ale za nimi pravidelně docházejí na Kliniku anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a na jednotky intenzivní péče, ale také na standardní lůžková covid oddělení. V současné době se věnují asi čtvrtině z celkového počtu hospitalizovaných pacientů s onemocněním covid-19, ale jejich počet pravděpodobně výrazně naroste.

foto_rehabilitace_03

Vedení kliniky předpokládá, že v blízké budoucnosti bude potřebovat ambulantní podporu fyzioterapeutů poměrně velká skupina pacientů, kteří budou trpět tzv. post covidovým únavovým syndromem. Odborná pneumologická či kardiologická společnost už se vážně zabývá důsledky, které nemoc v organismu zanechá a řeší, jaké budou další doporučené postupy léčby. „Předpokládáme, že se část vyléčených zapojí i do našeho nového ambulantního kardio programu. Je určený pacientům s kardiologickými problémy, včetně těch po kardiochirurgických operacích, kteří si potřebují po ukončené lázeňské léčbě upevnit svou fyzickou kondici a chodí rehabilitovat třikrát týdně,“ připomněl další formu pomoci vedoucí fyzioterapeut Kliniky léčebné rehabilitace Mgr. Zdeněk Guřan, MBAce.

I v době, kdy je náročné zajistit provoz kliniky, však pokračuje praktická výuka budoucích ergo i fyzioterapeutů. „Věříme, že se nám náš zájem o studenty časem vrátí a třeba se stanou i našimi kolegy,“ dodala primářka Chmelová.