ANI KAPKA NAZMAR je nový vzdělávací program pro studenty středních škol

ANI KAPKA NAZMAR je nový vzdělávací program Světa techniky Ostrava a Fakultní nemocnice Ostrava, který studentům středních škol poodhalí mnohá tajemství. Celá výuka v prostorách Velkého světa techniky Dolních Vítkovic je rozvržena na 2 hodiny a rozdělena do 4 částí. Studenti zažijí práci s mikroskopem ve speciálně vybavené laboratoři, naučí se určovat krevní skupinu, poznají jednotlivé krevní složky a důležitost dárcovství této nejcennější tekutiny. Mohou si také vyzkoušet roli forenzních kriminalistů při detekování stop.

Studenti1

Myšlenka udělat výukový program pro střední školy a tím si do budoucna vychovat nové dárce krve, vznikla v roce 2017. „Hledali jsme nové cesty, jak mladým lidem přiblížit dárcovství. Oslovili jsme kolegyně z Velkého světa techniky a požádali o spolupráci na projektu. Nejdříve jsme vymýšleli, jak celý program sestavit, pak vznikl pilotní program, a teď startujeme naostro,“ shrnula cestu od myšlenky k realizaci programu Bc. Naďa Kalužová, manažerka marketingu  z Krevního centra FN Ostrava.

Projekt je podporován Statutárním městem Ostrava a pomáhá systematicky vzdělávat ostravské žáky i mimo školní budovy.  „Přípravy na nový výukový program nám daly docela zabrat. Bylo nutné zajistit nové vybavení do laboratoře, mikroskopy s velkým rozlišením, potřebné preparáty, chemikálie a odborně připravit lektory k výuce. Jsme proto moc rádi za spolupráci se Statutárním městem Ostrava a Fakultní nemocnicí Ostrava, kteří nám byli ve všem nápomocní a moc se těšíme na návštěvu prvních studentů,“ dodává Jakub Švrček, ředitel Světa techniky.

2020_ani_kapka_na_zmar

Celý program by neexistoval, nebýt spolupráce s Krevním centrem a hematologickou laboratoří FN Ostrava. Studenti zde pracují s materiály, které nahrazují lidskou krev.