Laboratorní příručka

POKYNY PRO TRANSPORT BIOLOGICKÉHO MATERIÁLU POTRUBNÍ POŠTOU NA ÚSTAV LABORATORNÍ MEDICÍNY (ÚLM – OKB, OKH, OKF)

 

S ohledem na nový způsob transportu biologického materiálu prostřednictvím potrubním pošty Vás prosíme o důkladné dodržení následujících PRAVIDEL:

1.        http://media.property118.com/wp-content/uploads/2015/04/Can-we-stop-the-landlords-agent-doing-viewings.jpgProstřednictvím potrubní pošty NESMÍ být transportován:

  • materiál určený k vyšetření agregace trombocytů
  • materiál určený k vyšetření PFA 100
  • likvor (jakékoliv vyšetření) – mimo likvor získaný ze zásobních vaků
  • nádoby s močí pro vyšetření Hamburgerova sedimentu
  • materiál odesílaný do externích laboratoří bez předchozí domluvy!!!

2.     Nově lze zasílat na ÚLM prostřednictvím potrubní pošty sklíčka s nátěry za následujících podmínek:

·         natřená sklíčka kostní dřeně musí 30 minut schnout při pokojové teplotě,

·         sklíčka musí být vložena do černého ochranného pouzdra pro 10 sklíček,

·         toto pouzdro musí mít ve spodní a horní části vrstvu perlanu pro ochranu sklíček,

·         pro transport musí být využita striktně manuální transportní kapsle,

·         před vložením ochranného pouzdra do manuální kapsle musí být materiál důkladně obalen ochrannou bublinkovou fólií zabezpečující jejich ochranu při transportu.

 

Nový obrázek

3.     Je nutné striktně dodržet samovolné poodběrové srážení sérových zkumavek pro biochemické vyšetření (zk. s hnědým vrškem sérum-Gel, zk. s bílým vrškem), a to minimálně po dobu 10-15 minut. Předčasné odeslání vzorků může vést k hemolýze způsobené rychlým zpracováním vzorku (oddělení séra od krevních elementů)!!!

4.     Zkumavky musí být vždy DOKONALE uzavřeny.

5.     Biologický materiál společně s žádankami, odesílaný na ÚLM, musí být vždy zabalen do DVOUKOMOROVÝCH sáčků určených k transportu, umožňujících oddělit biologický materiál od žádanek.

6.     Pro analýzu MOČE zasílejte pouze zkumavky Urine Monovette (obrázek vlevo, obj. č. 021651) nebo zkumavky se šroubovacím víčkem (obrázek vpravo, obj. č. 021656). Zkumavky Urine Monovette jsou opatřeny pístem, který umožňuje provedení vakuového odběru. Ujistěte se, prosím, že je tento píst DOKONALE stažen ke dnu!!! (stejný typ pístu jako u zkumavek pro odběr krve)!!!

7.     Materiál pro stanovení ABR (kapiláry, stříkačky) musí být vždy vložen do OCHRANNÉHO KONTEJNERU (obj. č. 021657), který následně vložte do dvoukomorového sáčku, jak je běžné pro ostatní vzorky. Ochranný kontejner musí být jednoznačně označen (např. INLB), aby Vám mohl být z laboratoře vrácen!

8.     Materiál se zvláštními požadavky pro transport (např. odběr transportovaný v chladu – amoniak, homocystein aj.) musí být zabalen do vychlazených (2-8oC) GELOVÝCH obkladů (obj. č. 200155) před zabalením do dvoukomorového sáčku a vložením do transportní kapsle. Chladící gelové obklady musí být taktéž jednoznačně označeny (např. INLB), aby Vám mohly být z laboratoře vráceny!

9.     Biologický materiál, určený pro laboratorní vyšetření na ÚLM, zasílejte přednostně pomocí AUTOVYKLÁPĚCÍCH patron. Materiál v těchto patronách NESMÍ být obalen bublinkovou fólií či jiným materiálem zabraňující jeho samovolné VYSYPÁNÍ!!!

10.  Materiál určený pro ZÚ v Ostravě musí být VŽDY oddělen v samostatném transportním sáčku od materiálu patřícího na ÚLM.

 

 

           

 

 

×
PředchozíDalší
Načítání