Zpráva z workshopu 2019

Workshop – chirurgie nosu, dutin a slzných cest

Ostrava, 8.-9.4.2019

Klinika Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice v Ostravě a Lékařská fakulta Ostravské univerzity uspořádaly ve dnech 8.-9.4.2019 mezinárodní workshop věnovaný chirurgii nosu a slzných cest. Workshopu se zúčastnilo celkem 65 lékařů z  České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a SRN, jednací řečí byla angličtina.

Hlavními hosty workshopu byli prof. R. Weber (Karlsruhe), doc. A. Beule (Münster), Dr. J. Abrams (Hamm), prof. V. Chrobok (Hradec Králové), doc. P. Čelakovský (Hradec Králové) a prim. R. Kaňa (Praha), doc. R. Lipina (FN Ostrava), dr. A. Kopecký (FN Ostrava). Kurz navázal na předešlé kurzy s živými přenosy, které klinika pořádá pravidelně od r. 2009.

Podstatnou části programu byly živé přenosy operací ze sálů. Celkem bylo v průběhu dvou dnů operováno 12 pacientů (septoplastika, endoskopické operace, turbinoplastiky, dekomprese očnice a další). Zajímavé byly také operace slzných cest (intubace, dakryocystorinostomie), dále byl představen prelakrimální přístup u invertovaného papilomu čelistní dutiny (Weber). Během operací byla umožněna interaktivní debata mezi operatérem a účastníky workshopu. Odpolední teoretické bloky (panely) prvního i druhého dne byly věnovány izolovaným lézím klínové dutiny, očnicovým komplikacím či novinkám v chirurgii nosu, které vyvolaly velmi živé diskuse.

Účastníci workshopu tak prožili dva velmi intenzivní dny věnované chirurgii nosu a slzných cest. Možností živě sledovat operace přímo z operačního sálu je workshop jedinečnou akcí svého druhu pořádanou v ČR. Je nepochybné, že podobné workshopy by měly být opakovány i v budoucnu, jen tak lze i nadále udržovat krok s nejlepšími pracovišti v Evropě.

Prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA

MUDr. Petr Matoušek, Ph.D., MBA