15.09.2014

Unikátní laser

Unikátní laserová léčba jizev má skvělé výsledky i na poli kosmetickém

Popáleninové centrum FNO je jedním z nejúspěšnějších v České republice nejen v léčbě popálenin, ale v současnosti je i zcela unikátním pracovištěm v léčbě jizev způsobených popáleninami, úrazy nebo i akné a podobně. V tomto směru centrum používá dva vysoce výkonné špičkové lasery, cévní laser Candela Vbeam Perfecta a laser erbiový.

„Poskytujeme naprosto unikátní systematickou a dlouhodobou léčebnou péči pacientům s jizvami po popálení, žádné jiné popáleninové centrum v republice cévní laser, a pokud je mi známo, tak ani erbiový laser, k dispozici nemá," konstatuje MUDr. Hana Klosová, Ph.D., zástupkyně primářky pro léčebnou péči Popáleninového centra FNO. „U pacientů s trvalými následky po popálení je vysoké procento vzniku hypertrofických, funkčně a esteticky nevyhovujících jizev, mnohdy s následným rozvojem psychosomatických a psychických onemocnění. Cévním laserem ošetřujeme jizvy v časných fázích jejich zrání, na to pak navazuje léčba erbiovým laserem. S ním můžeme pacientům udělat takzvaný resurfacing kůže, protože erbiový laser má chirurgické vlastnosti. Výsledky léčby hypertrofických jizev lze hodnotit jako vynikající, s individuální účinností léčíme i jizvy keloidní."

Odstup jednotlivých ošetření na cévním laseru musí být zhruba šest týdnů, což je interval, kdy nastupuje účinek laserterapie. Pacienti s popáleninami zpravidla absolvují v průměru tři až pět ošetření cévním laserem, je to individuální podle závažnosti hypertrofie jizev. Následně navazuje léčba laserem erbiovým, kdy ošetření probíhají v odstupu jednoho měsíce a většinou je nutné absolvovat několik terapií. V průměru trvá taková léčba rok až rok a půl podle potřeby.

Cévní laser Candela Vbeam Perfecta je v současné době jedním z nejmodernějších laserů ve své kategorii v celé ČR. Ve FNO funguje už čtvrtým rokem, jeho prostřednictvím jsou ošetřovány zejména čerstvé jizvy po popálení nebo po různých úrazech a jizvy pooperační. Jizvy výrazně změkčuje a působí jejich blednutí. Cévním laserem jsou rovněž ošetřovány a léčeny těhotenské strie i strie u obézních lidí, ale také pigmentové skvrny a kožní patologie cévního původu.

Druhým přístrojem, který v Popáleninovém centru FNO funguje druhým rokem, je laser erbiový. Velmi úspěšně doplňuje léčbu cévním laserem a poskytuje rovněž široké spektrum kosmetických ošetření. Laserový paprsek totiž stimuluje novotvorbu kožních buněk a kolagenu, tím je dána výborná účinnost při omlazovacích procedurách. Výsledkem estetického ošetření erbiovým laserem je vypínání kůže, změlčení hlubokých a odstranění povrchních vrásek, celkové zlepšení textury a homogenity pleti s omlazením vzhledu o několik let.

„Laserterapii může využit v podstatě každý, kdo chce zlepšit svůj vzhled, a tím samozřejmě docílit i větší spokojenosti sama se sebou. Spolupracujeme s oddělením plastické chirurgie, s chirurgickou klinikou, s oddělením kožním i dalšími klinikami FNO, které nám posílají pacienty po úrazech či operacích, pacienty k léčbě jizev po akné a další. Pouze v případě ošetření pigmentových skvrn, znamének a kožních výrůstků je nutné vyšetření kožním lékařem, všechna ostatní ošetření indikujeme sami," pokračuje MUDr. Klosová. „Naší výhodou je, že máme k dispozici dva typy laserů, které se vzájemně stran účinků velmi vhodně kombinují a doplňují. Cévním laserem ošetřujeme veškeré cévní nedostatky na pleti, například rozšířené metlicovité žilky na nose či na tvářích a umíme odstranit i drobné pigmentace nebo pigmentové skvrny, které se vyskytují v souvislosti s věkem nebo s užíváním antikoncepce. A pomocí erbiového laseru pak vylepšíme celkový vzhled pleti, v rámci kosmetických ošetření pleť rozjasníme, částečně vyhladíme vrásky a pleť celkově vypneme. U kosmetických zákroků stačí zpravidla dvě, maximálně tři sezení. Výsledky jsou velmi dobře patrné. Umíme výrazně změlčit nebo oploštit vrásky, které už jsou přítomny, efekt je zjevný a velmi pěkný."

Pomineme-li popálené pacienty a pacienty po úrazech, jsou pacientkami laserového pracoviště Popáleninového centra FNO z 90 procent ženy, a to z celé republiky. Roste však i zájem mužů o kosmetické zákroky. „Nejčastěji k nám chodí muži ve věku od 45 let výše, převažují muži ve věku 50 až 55 let. V rámci ošetření jizev po akné se často setkáváme i s velmi mladými lidmi, ale z léčebných i kosmetických důvodů přicházejí i lidé starší sedmdesáti let. Na léčbu jizev po popálení k nám dojíždějí pacienti doslova z celé republiky. Výsledky jsou vysoce příznivé a my jsme na ně velmi hrdí," uzavírá MUDr. Klosová.